Cyganie dawniej i dziś

Cyganie dawniej i dziś

Cyganie, a raczej Romowie, bo tak się nazywa ten naród przybyli do Polski bardzo dawno temu, bo na początku piętnastego wieku. Od początku znani byli z tego, że wykonują niezwykłą muzykę oraz cenieni są ze względu na rzemiosło kowalskie. Ponadto ciekawy był ich status społeczny i miejsce w polskiej kulturze, bowiem Cyganie nigdy do końca tak naprawdę się nie zasymilowali. Wynika to ze specyfiki cygańskiej kultury i prawa zwyczajowego, które jest u nich niezwykle ważne.

Dawniej Cyganie prowadzili koczowniczy tryb życia, przemieszczali się po Polsce taborami. Doskonale prezentuje to film „Papusza”, który opowiada tak naprawdę o schyłku tej epoki i ostatnich polskich taborach. Kiedy władze komunistyczne zakazały tego, Cyganom bardzo trudno było przejść na osiadły tryb życia, powoli jednak się to stało.

Dziś zostały tylko echa dawnej kultury cygańskiej. Można ich posłuchać w opowieściach, piosenkach czy w literaturze. Warto się nią zainteresować, bowiem kultura cygańska, zwłaszcza ta przedwojenna, jest fascynująca i barwna.