Cyganie dawniej i dziś
Cyganie, a raczej Romowie, bo tak się nazywa ten naród przybyli do Polski bardzo dawno temu, bo na początku piętnastego wieku. Od początku znani byli z tego, że wykonują niezwykłą muzykę oraz cenieni są ze względu na rzemiosło kowalskie. Ponadto ciekawy był ich status społeczny i miejsce w polskiej kulturze, bowiem Cyganie nigdy do końca tak naprawdę się nie zasymilowali. Wynika to ze specyfiki cygańskiej kultury i prawa zwyczajowego, które jest u nich niezwykle ważne.
Dawniej Cyganie prowadzili koczowniczy tryb życia, przemieszczali się po Polsce taborami. Doskonale prezentuje to film „Papusza”, który opowiada tak naprawdę o schyłku tej epoki i ostatnich polskich taborach. Kiedy władze komunistyczne zakazały tego, Cyganom bardzo trudno było przejść na osiadły tryb życia, powoli jednak się to stało.
Dziś zostały tylko echa dawnej kultury cygańskiej. Można ich posłuchać w opowieściach, piosenkach czy w literaturze. Warto się nią zainteresować, bowiem kultura cygańska, zwłaszcza ta przedwojenna, jest fascynująca i barwna.
zajęcia baletowe
Polecane artykuły
W DZISIEJSZYCH CZASACH CORAZ POPULARNIEJSZE STAJĄ SIĘ
… imprezy tematyczne – bale przebierańców, zabawa w pianie czy też przy specyficznej muzyce, jakiej nie słyszy się na co dzień w popularnych komercyjnych rozgłośniach radiowych. Chętnie wybierana jest muzyka cygańska, latynoska bądź też bałkańska – im pomysł ciekawszy i bardziej nietypowy, tym cie
NAJLEPSZA ZABAWA – TYLKO Z RODZINĄ!
Nic tak nie poprawa nastroju jak miło spędzony czas z rodziną. Aby więc urozmaicić wspólny weekend, warto zastanowić się nad różnymi formami wspólnej rozrywki. Można wybrać się na jedną z często organizowanych imprez dla rodzin – może to być festiwal z okazji dnia miasta, jarmark lub zawody sporto