Cyganie – ich kultura, muzyka i miejsce w polskim społeczeństwie
Romowie, zwani także Cyganami przybyli do Polski w piętnastym wieku i stali się częścią polskiej kultury, choć nigdy nie zasymilowali się do końca. Uznani za oficjalną polską mniejszość etniczną, przez stulecia fascynują, ciekawią, ale także mocno strzegą swoich tajemnic. Ich kultura opiera się na bardzo restrykcyjnym prawie zwyczajowym, które zdecydowanie różni się od oficjalnego prawa obowiązującego w Polsce.
Przykładów jest bardzo wiele, jak choćby wczesne małżeństwa cygańskich dziewcząt oraz związane z tym porwania. To jeden z tych elementów kultury romskiej, które sprzeczne są z polskim prawem. Jednakże odrębność kulturowa to coś, co trzeba uszanować.
Najciekawsza w cygańskiej kulturze jest oczywiście muzyka, z której są oni znani od lat. W Polsce jest wiele cygańskich zespołów i zespołów, które wykonują piosenki inspirowane cygańską muzyką. W naszym kraju odbywaj ą się także dwa duże festiwale cygańskiej muzyki, jeden w Gorzowie Wielkopolskim, a drugi w Ciechocinku.
wyścigi samochodów na pilota
Polecane artykuły
W DZISIEJSZYCH CZASACH CORAZ POPULARNIEJSZE STAJĄ SIĘ
… imprezy tematyczne – bale przebierańców, zabawa w pianie czy też przy specyficznej muzyce, jakiej nie słyszy się na co dzień w popularnych komercyjnych rozgłośniach radiowych. Chętnie wybierana jest muzyka cygańska, latynoska bądź też bałkańska – im pomysł ciekawszy i bardziej nietypowy, tym cie
NAJLEPSZA ZABAWA – TYLKO Z RODZINĄ!
Nic tak nie poprawa nastroju jak miło spędzony czas z rodziną. Aby więc urozmaicić wspólny weekend, warto zastanowić się nad różnymi formami wspólnej rozrywki. Można wybrać się na jedną z często organizowanych imprez dla rodzin – może to być festiwal z okazji dnia miasta, jarmark lub zawody sporto