Cygańska kultura

Cygańska kultura

Przez bardzo wiele lat Cyganie w Polsce intrygowali, bawili, egzystowali jako nieodłączny element kultury naszego kraju. W bardzo wielu polskich miastach oczekiwano cygańskiego taboru. Bo Cyganie znani byli nie tylko z tego, że handlowali niezwykle solidnymi patelniami, ale przede wszystkim z tego, że wabili kolorytem, swoją piękną muzyką i ciekawą kulturą, a także pozytywnymi zwyczajami.

Cyganie to przede wszystkim cygańskie wróżby. Niejedna panna usłyszała od Cyganki, jaka będzie jej przyszłość i często ta przepowiednia się sprawdzała. Poza tym Cyganki to nie tylko wróżby, ale i niesamowite, kolorowe stroje, które nieraz inspirowały modę także światowej sławy projektantów.

Tak, Cyganie to kultura, na którą warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim wart zainteresowania jest ich język tak różny od języków europejskich. Ma to związek z tym, że Cyganie tak naprawdę wywodzą się z Indii, co sprawia, że należą do specyficznej grupy językowej. Kiedyś język ten funkcjonował tylko w warstwie werbalnej, ale dziś w Polsce można już dostać elementarze do nauki języka romskiego i poznać jego tajemnice.

www.ireneuszjelen.pl www.kaukaz.edu.pl