Cygańska nuta

Cygańska nuta

Ludzie dzielą się na zwolenników muzyki cygańskiej i na takich, którzy za nią nie przepadają. Ale zobaczenie cygańskiej kapeli na żywo to niesamowite przeżycie i często coś, co na długo pozostaje w pamięci. Bowiem cygańska muzyka jest niezwykle dynamiczna, wciągająca, porywająca do tańca i pozytywna, jak cała kultura cygańska i zawarte w niej zwyczaje.

Cyganie są Polakom bardzo dobrze znani. Choć ich grupa jest niezwykle hermetyczna, strzegąca swoich tajemnic, to jednak Cyganie przez dziesięciolecia, a nawet stulecia istnieli w polskiej kulturze. W przedwojennych wsiach i małych miasteczkach oczekiwano przyjazdu taboru cygańskiego. Cyganie przywozili ze sobą radość, muzykę i śpiew, wróżby, żeliwne patelnie grillowe. Taborów zakazały w Polsce dopiero komunistyczne władze, wcześniej były one zjawiskiem bardzo częstym w naszym kraju.

Dziś wspomnienia o Cyganach z tamtych lat można przywołać odwiedzając Tarnów, gdzie jest muzeum, w którym można zobaczyć zabytkowe cygańskie tabory. Zaś cygańskiej muzyki można posłuchać zawsze, choćby włączając płytę zespołu Gypsy Kings.